STRONA ARCHIWALNA
Bike Jamboree

Retro Bike Jamboree: z Radomia do Wirginii na „Łucznikach”

W 1937 roku Piotr Wykrota wraz z 36 harcerzami przebył na rowerach „Łucznik” trasę z Radomia do Holandii, na 5. Światowe Jamboree Skautowe. Ponad 80 lat później radomscy harcerze chcą zrealizować podobny wyczyn….

Gdybym miała odpowiedzieć na pytanie, skąd pomysł na projekt Retro Bike Jamboree, z czystym sumieniem stwierdziłabym, że to kilka szczęśliwych zbiegów okoliczności, których szkoda było nie wykorzystać.

Ale zacznijmy od początku. Czym właściwie jest Retro Bike Jamboree? Jak dotąd każdy z etapów jest kontynuacją poprzedniego, tak, by opleść glob trasą pokonaną na rowerach. Lipcowy, 29. etap będzie wyjątkiem – w tym czasie, oprócz kontynuatorów trasy, do sztafety dołączy druga ekipa – grupa radomian, która przejedzie na przedwojennych rowerach „Łucznik” na 24. Światowe Jamboree Skautowe w Zachodniej Wirginii.

Przedwojenne rowery to nie żart. „Łuczniki”, dawniej produkowane w radomskiej Fabryce Broni, kończą w tym roku 90 lat i mają się bardzo dobrze. Jednak nie tylko ze względu na tę rocznicę zabierzemy je ze sobą do Stanów Zjednoczonych. Wszystko zaczęło się od pewnego spotkania.

*Zbieg okoliczności nr 1 – spotkanie*

Listopad 2017 roku. Ania, Łukasz i Andrzej właśnie wrócili z 6. etapu BJ. Przez ostatni miesiąc przemierzali rowerami kazachskie stepy i mijali rozciągające się po horyzont bagna. W tym samym czasie w Radomiu powstaje Mobilne Muzeum Rowerów. Łukasz Wykrota, kurator wystawy, opowiada im o wyczynie swojego dziadka – Piotra Wykroty, który w 1937 roku wraz z 36 harcerzami przebył na rowerach trasę z Radomia do Holandii, na 5. Światowe Jamboree Skautowe. Ta rozmowa nie może skończyć się inaczej – musimy powtórzyć ten wyczyn i dotrzeć na 24. zlot.

*Zbieg okoliczności nr 2 – Radom*

Ale jak z Radomia dojechać na najbliższe Jamboree, które odbędzie się w Stanach Zjednoczonych? W linii prostej od Glen Jean dzieli nas ponad 7 tysięcy kilometrów. Potrzebowalibyśmy na to kilku miesięcy, przydałaby się także łódź, albo chociaż kajak. Jednak okazuje się, że los nam sprzyja. W stanie Illinois leży Radom – niewielka miejscowość założona przez emigrantów z naszego rodzinnego miasta. Planowana wyprawa właśnie zyskała realną trasę nawiązującą do tej z 1937 roku.

*Zbieg okoliczności nr 3 – retro*

Łukasz znany jest w lokalnym środowisku ze swojej pasji do rowerowej historii miasta. Wraz z Radomskim Stowarzyszeniem Retrocyklistów „Sprężyści” doprowadził do powstania Mobilnego Muzeum Rowerów, które ostatnio przekształciło się w Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu. W swojej kolekcji zgromadził dziesiątki egzemplarzy i pamiątek. Myślicie, że pozwoliłby zamknąć rowery w muzealnej sali na dłużej? Oczywiście, że nie. Organizowane przez Sprężystych wydarzenia, takie jak Zlot Rowerów Epoki PRL-u czy Uliczny Wyścig Retro Kolarski, na dobre zagościły w harmonogramie miejskich imprez. Stroje, opowieści i oczywiście pojazdy przyciągają widzów. Zabierzmy ten klimat ze sobą – pada pomysł. Wyprawa zaczyna bardziej przypominać podróż w czasie, niż nawiązanie do historycznego wydarzenia.

*Finał*

Przed nami ostatnia prosta przygotowań. Poza żywym obrazem dwudziestolecia wojennego, którym staniemy się my sami, zaopatrzeni w rowery oraz stroje z epoki, postanowiliśmy zorganizować dodatkowe spotkania. Pierwsze w Chicago z amerykańską Polonią, podczas którego odbędzie się projekcja filmów historycznych Przemysława Bednarczyka, radomskiego historyka. Kolejne – w Radomiu, aby spotkać się z mieszkańcami bliźniaczego miasta. Chcemy poznać Stany Zjednoczone dzięki napotkanym ludziom, a w zamian zainteresować ich przeszłością naszego regionu. W końcu każda historia jest warta wysłuchania, a zbieg okoliczności jest na tyle szczególny, że mamy o czym opowiadać.

Karolina Pośnik, Andrzej Przybylski, Ania Tomala, Łukasz Tomala, …. i Łukasz Wykrota czyli etap 29 – Retro Bike Jamboree w Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu

Etap Retro Bike Jamboree pojedzie na Łucznikach w lipcu 2019, równo z etapem 29, z których dojadą na 24. World Scout Jamboree w zachodniej Wirginii – poznajcie uczestników Retro Bike Jamboree.

 

Patronat Prezydenta Miasta Radomia
Patronat medialny
Sponsorzy
Organizatorzy

O autorze

+ posts

Dodaj komentarz