STRONA ARCHIWALNA
Bike Jamboree

Idea

O co chodzi ?
Rowerowa sztafeta, jakiej jeszcze nie było. Dookoła świata! Dwa lata temu dojechaliśmy rowerami z Polski do Japonii na międzynarodowy zlot skautów. Spodobało nam się, dlatego teraz ruszamy jeszcze dalej. Wystartowaliśmy pod koniec maja 2017  ( zobacz relację ze startu sztafety w Gdańsku), by przez kolejne dwa i pół roku dotrzeć na World Scout Jamboree do Zachodniej Wirginii w USA (lipiec/sierpień 2019), a potem wrócić do Polski.

Z Gdańska do Gdańska: blisko 40 tys. km, 37 etapów, kilkadziesiąt krajów i republik rosyjskich na czterech kontynentach. Przez najpiękniejsze tereny półkuli północnej. Po co? By promować Polskę, przeżyć przygodę, a przy okazji pokazać, jak ważny może być we współczesnym świecie skauting.

Ale także, by przypomnieć postać Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, korespondenta i fotografa, pioniera polskiego reportażu, który w latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem.

Do udziału w naszej wyprawie zapraszamy jednak nie tylko harcerzy. Przygoda czeka na wszystkich!


Idea
Bike Jamboree to historia o przyjaźni i wielkim wysiłku wielu osób – doświadczonych podróżników i ludzi bardzo młodych – by wspólnie zrealizować rowerową podróż dookoła świata. To rzecz o dzieleniu się: pasją, doświadczeniem i inspiracjami do spełniania marzeń. To również historia o współczesnym harcerstwie i uniwersalnym duchu braterstwa oraz wartościach, które są ponad wszelkimi podziałami i granicami geograficznymi.

Bike Jamboree to także kontynuacja idei Kazimierza Nowaka, który kontynent afrykański przemierzył rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem. 40 tys. kilometrów w pięć lat to ogromna inspiracja, która oddziałuje na sztafetę Bike Jamboree – projekt pokonujący miesięcznie ok. tysiąca kilometrów rowerami, aby przez dwa i pół roku okrążyć kulę ziemską.

Ruszyliśmy w podróż, by dać sobie i innym okazję do przeżycia wspaniałej przygody. Przy okazji chcemy pokazać, że skauting to niebywale ciekawy ruch społeczny angażujący młodych, ambitnych i nietuzinkowych ludzi. Ludzi, którzy potrafią ze sobą współpracować niezależnie od sytuacji politycznej na świecie, aktywnie działają na rzecz pozytywnych zmian w swoim otoczeniu.


Trasa
Z Gdańska przez Europę Wschodnią, Azję Centralną oraz syberyjskie bezkresy Rosji, aż po położone na „końcu świata” Jakucję i Czukotkę. W okolicach cieśniny Beringa przeprawiliśmy się przez morze dzielące Azję od Ameryki Północnej. Wyprawę kontynuowaliśmy drogami dziewiczej Alaski, północnej Kanady oraz zachodniej i centralnej części Stanów Zjednoczonych. Ze Wschodniego Wybrzeża „przeskoczyliśmy” do Afryki, a następnie przez Gibraltar do Zachodniej Europy, by zakończyć przygodę w Gdańsku.


Etapy
By zaangażować w nasze przedsięwzięcie jak najwięcej osób, jedziemy dookoła świata sztafetą. Trasę wyprawy podzieliliśmy na 37 etapów. W etapach wzięło udział od jednego do jedenastu uczestników z Polski, do których dołączali rowerzyści z krajów przez które przejeżdżała sztafeta. Składy kolejnych etapów spotykały się na trasie, przekazując sobie rowery, sprzęt biwakowy oraz sztafetową pałeczkę – ogromną mapę świata z zaznaczoną trasą i wspaniałymi podpisami napotkanych ludzi z całego świata.


ENGLISH
Bike Jamboree is a travel project, organized by the Stowarzyszenie Afryka Nowaka (Nowak’s Africa Association) and the World Jamboree Foundation. It is a bicycle relay around the world, covering over 40 thousand kilometers during the 37th stages of the over 20 countries of the Northern Hemisphere. The project started on 27 May 2017 from Gdansk, to reach the International Scout Rally (July/Augus 2019, Virginia USA). The project will last for the two and a half years.
ROUTE
From Gdansk through Eastern Europe, Central Asia and the Siberian vastness of Russia, to the Yucat and Chukotka located at the „end of the world”. In the Bering Strait, we will cross the sea separating Asia from North America. We will continue our journey along the virgin Alaska, northern Canada and the western and central parts of the United States. We will „jump” from the East Coast to Africa and than via Gibraltar continue our rout Western Europe, to finish off on Sobieszewska Island in Gdansk.
Bike Jamboree is a polish project. We invite cyclists from the countries we will go through, to join us! More info you can get HERE.