STRONA ARCHIWALNA
Bike Jamboree
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Bike Jamboree na 13. festiwalu Włóczykij w Gryfinie – prelekcja etapów 10. i 11., wystawa etapu 8.

14 February 2019 - 8 March 2019

W ramach 13. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży “WŁÓCZYKIJ” Bike Jamboree zaprezentuje się podwójnie. Panowie z etapu 11. opowiedzą o rowerowym trawersie zamarzniętego Bajkału, Monika z etapu 10. również podzieli się wspomnieniami z przejazdu z Mongolii do Rosji, a w CIT będzie można zobaczyć wystawę “MRÓZ | PRZESTRZEŃ | WSPÓLNOTA” etapu 8. Czyli – na zimowym festiwalu zimowe opowieści sztafetowe!
Będzie też można spotkać się z Arturem czyli etapem 9., który opowie o swojej ostatniej podróży – zimowej Islandii.

Etap 11, Bajkał

Bodek Macal, Piotr Dul, Leszek Pachulski – Bajka! WoW! czyli zamarznięty Bajkał na rowerach
Trzej rowerzyści: dwaj Szczecinianie Piotr Dul i Bodek Macal oraz Leszek Pachulski z Sopotu – przejechali, na przełomie lutego i marca tego roku, w ramach rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree, zamarznięte syberyjskie jezioro Bajkał.

Opowiedzą o trawersie błękitnego morza Syberii. O tym jak Batiuszka Bajkał dzielił się z nimi swoim lodem, smagał wiatrem, zasypywał ślady na śniegu. O ludziach o gorących sercach i o surowej przyrodzie Syberii. No i wreszcie o przedwiecznej mocy i potędze bajkalskich duchów, przed którymi najwięksi twardziele chylą z pokorą czoła.

Termin i miejsce prelekcji: 1. marca, godz. 18:30, GDK – więcej informacji na Wloczykij.com.

Monika Bruch – Łowcy wiatru. Zimowa podróż przez Mongolię i Syberię
Pod koniec stycznia Monika z etapem 10. wylądowała w Ułan Bator, stolicy Mongolii. Przywitała ich temperatura niemal -40 stopni i czekała miesięczna podróż rowerem przez ten mroźny, pusty, stepowy kraj, bardzo silne wiatry, syberyjskie góry w Rosji oraz nieprzewidywalny Bajkał. Jak wyglądała ta podróż i czego nauczyła? To opowieść o ludziach i zwierzętach żyjących w bardzo trudnych warunkach, ich kulturze, duchach, pięknej przyrodzie i o pokonywaniu swoich słabości.

Termin i miejsce prelekcji: 2. marca, godz. 20:00, Namiot Włóczykija – więcej informacji na Wloczykij.com.

Mongolia, fot. Ula Ziober

wystawa “Mróz | Przestrzeń | Wspólnota” (Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie, 14 lutego – 8 marca)
4 grudnia 2017 roku z Barnaul w Rosji wyruszył 8. etap pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. Iśka Marchwica, Megi Sobczak, Rafał Flieger i Mati Trzeciak pod przewodnictwem Uli Ziober w najbardziej świąteczny miesiąc w roku przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry Ałtaj. Pięciu rowerzystów w czerwonych puchowych kombinezonach w drodze spędziło urodziny Rafała, dzień Świętego Mikołaja, urodziny Iśki i święta Bożego Narodzenia. Nowy Rok wraz z Arturem z etapu 9. witali w Kobdo w Mongolii, świętując jednocześnie szczęśliwe zakończenie swojej podróży.

Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman, przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak, przez cały czas było zimno. Bardzo zimno.

Wystawa “Mróz | Przestrzeń | Wspólnota” pokazuje najważniejsze aspekty podróży. Grudniowy etap Bike Jamboree, był nie tylko jednym z najtrudniejszych i najmroźniejszych w całej sztafecie. Był też etapem przyjaźni i wsparcia, bez których zdobywanie kolejnych przełęczy i walka ze śniegiem i zmęczeniem nie byłyby możliwe.
Autorami są: Rafał Flieger, Megi Sobczak, Mateusz Trzeciak, Urszula Ziober.

Zdjęcia są przeznaczone na licytację każde zdjęcie można odkupić za min. 50 zł. Cały dochód ze sprzedaży zdjęć przeznaczony będzie na potrzeby edukacji młodzieży i dzieci związanych z polonijnym Zjednoczeniem Zdrój w Górnoałtajsku. Zdjęcia wydrukowane zostały na płytkach piankowych i mają format 30 x 40 cm.

Wystawę uzupełnią zdjęcia z wystawy autorskiej Megi Sobczak “Jednak nie zamiorzli”, w której autorka poprzez 38 fotografii przedstawiła 38 dni spędzonych w podróży z Rosji do Mongolii na rowerze.

Ponadto!
W ramach programu Mały Włóczykij, Ula Ziober – liderka etapu 8. poprowadzi warsztaty z Teatru Kamishibai z tematem “Znani / nieznani na mapie świata – Maurycy Beniowski”.

Z kolei 23. lutego Artur Wysocki, którego znacie jako samotnego rowerzystę przez Mongolię (etap 9.) opowie o swojej tegorocznej podróży dookoła zimowej Islandii.

Details

Start:
14 February 2019
End:
8 March 2019
Event Category:
Event Tags:
, , , , , ,
Website:
http://wloczykij.com/index.php?plik=program

Organiser

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży
Website:
http://wloczykij.com

Venue

Gryfino
Gryfino, zachodniopomorskie + Google Map